celuloză

PARFUMUL

Am văzut filmul cu acelaşi nume acum vreo 2-3 ani când a apărut. Mi s-a părut un film interesant, dar nu mai ţineam prea multe minte din el. Erau câteva imagini care mi se întipăriseră pe retină şi cam atât. Nu mai ştiam nici finalul. Şi nici acum, după ce am citit cartea, nu sunt sigură că aşa s-a terminat şi filmul.

Parfumul de Patrick Suskind, apărută la Humanitas, este o carte surprinzătoare. Uşor greoaie din punct de vedere al lecturii, dar care în acelaşi timp curge. E o carte barocă în sensul încărăcăturii pe care acest stil arhitectural îl are. E o carte care forează adânc în sufletul personajului central. Filmul e, evident, mult mai comercial, sărind o etapă esenţială a formării protagonistului.

Este o carte pentru care trebuie să ai disponibilitate şi răbdare, dar care atunci când o termini, te lasă cu ceva, îţi umple sufletul.

3 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.