Bunătăți din 5' în 10' Video

SALATĂ DE ROȘII CU MIRODENII ORIENTALE

salată de roșii

Cred că roșiile se află pe primul loc în topul legumelor mele preferate… Chiar dacă ele sunt de fapt fructe. Deși și aici povestea este discutabilă. Iar salatele de roșii mă încântă mereu, indiferent de forma lor. Această salată de roșii este însă una deosebită pentru că trezește o întreagă suită de amintiri prin complexitatea gusturilor prin care te poartă.

Am ales roșii diverse, cu arome mai dulci sau mai fresh, cu texturi mai ferme sau mai suave, pe care le-am învelit într-o vinegretă complexă și apoi le-am combinat cu textura crocantă a alunelor de pădure și a semințelor aromate de chimen, susan, fenicul.

Pentru că cineva, Mihai Georgiadi, nu dau nume, a pus aiurea lista de ingrediente, și altcineva nu a verificat când a primit videourile, vin eu aici cu completarea ei, ca să nu avem discuții. :)

Ingrediente:

350 g roșii diverse, 50 g alune de pădure, 1 linguriță semințe de coriandru, 1 linguriță chimen, 1/2 linguriță semințe de fenicul, 1 lingură cu vârf de sumac, 1 cățel usturoi, 1 lingură de miere, 1 lingură oțet balsamic, zeama de la 1/4 lămâie, 2 linguri ulei de măsline extravirgin, 1/2 linguriță boia afumată, 2 linguri semințe de susan.

Acestea fiind zise, HAI CU VARA!

 

1 Comment

Leave a Comment

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.